(1)
De senaste dagarna har varit smått kaotiska… Dels sliter jag med en vansinnigt seg och långdragen förkylning, något som i dessa tider gör att jag får hålla mig isolerad – kontakten med andra personer får hållas till ett minimum. Visst gjorde jag en Covid-19-test för några veckor sedan, som var negativt, men förkylningen har även efter det gått upp och ned. Ena dagen hängig, för att nästa dag känna mig piggare.
Och mitt uppe i detta släpps filmen ”Terje”, först på SVT Play idag (enbart inom Sverige) och sedan på tisdag kommer den på SVT 1. Olika media har redan hört av sig och gjort nyhetsartiklar om detta – det har även blivit en liveintervju i radion.
Hittills har filmen fått extremt fina reaktioner. Undrar hur det sedan kommer bli efter att den gått på teve.
Försöker hålla fokus från allt det mediala och den stora uppmärksamheten (lyckas nog inte helt, om jag ska vara ärlig), genom att fotografera som vanligt. Som denna nya bild, från en dimmig dag här i Mullsjö nyligen. Solen gjorde ett försök på att bryta genom den täta dimman, när en flock duvor passerade.
Jag är djupt tacksam för all den fina respons jag hittills fått.
(Bild 1 – Duvor, 2020)
Ja, det måste vara dubbelt detta med all uppmärksamhet med den erfarenhet du har kring det. Jag tyckte ändå det var med värme de gjort denna dokumentär och ett fint porträtt av dig. Gillade sekvensen med dig och din pappa när han ville hem och du ”bara skulle ta en bild till”… lite igenkänning där om man har nån med sig ut som inte själv fotar. Som jag skrev på insta tyckte jag att den tog slut alldeles för fort och hade gärna sett mer om ditt skapande i nutid.
Tack så mycket Lena! ❤️
Ja, det är speciellt hur en dokumentär blir till. Hur filmteamet ställde ledande frågor för att skapa ett samtal mellan mig och min pappa – det blev ju lite tillspetsat, men jag tror många kände igen sig. Minns att någon på SVT blev rörd av samtalet mellan mig och min pappa i bilen, då hon kände igen sig. Filmen kunde ha varit dubbel så lång, material finns redan till en hel serie (som jag och filmteamet skojade om). Att det kommer en film längre fram som mer handlar om mitt fotograferande och bildtänk, det känns lite så. Har hört sådana röster från olika håll. Som filmen är nu, så är det många som känner att man vill se mer. 😊
Det låter ju som ett gott betyg, att fler vill se en slags fortsättning om det som händer nu. Mer om dig som fotograf. Hoppas du får mycket fin respons framöver. 🌞
Tack igen Lena! Ja, det hoppas jag. 😊
Har nu sett filmen och tycker att den är mycket fin och välbalanserad. Det är ju svårt att få med mycket på 1 timme, men tycker ändå teamet lyckas förmedla det viktiga. 👍🏻
Tack Anders! Jag känner mig nöjd med resultatet; även fast det var jobbigt att titta på sig själv, att vissa delar blev lite för tillspetsade för dramaturgins skull – men mest var det nog de stora orden som andra sa om mig. Det var svårt att smälta, kan inte se mig själv på det sättet.
Förstår att det är jobbigt att se på sej själv i detta sammanhang. Men ändå bra att dom stora orden kom fram!
Det konstiga är också att det är stora ord som jag inte fick höra innan. Nu däremot väller dessa ord över mig. Känns som jag vill gå i ide just nu.
Ja, det är såklart oerhört trist! Men snart kommer snö och is (förhoppningsvis) och då är det ju att ligga och snarka. Men fattar såklart vad du menar.
Vill ju inte missa isen och snön och vinterljuset. Får nog bara bryta ihop och fortsätta… 😉