Nattlandskap…

5104 (1)

5105 (2)

5106 (3)

5107 (4)

5108 (5)

5109 (6)

5110 (7)

Visar fjorton analoga bilder på nattlandskap från olika platser.

Första bilden är från Kopparhatten i Skäralid i Skåne. Nikon F3 och 28mm. Andra bilden är från Bergsethskallen i Norge, precis vid gränsen mot Dalarna. Här använde jag Nikon F3 och 20mm med avtonat gråfilter. Tredje bilden är från Skinnarodden vid Femunden i Norge. Här använde jag Nikon F3 och 28mm med ett avtonat gråfilter. Dessutom satte jag en liten klick med vaselin på filtret precis över månen, vilket gav strålarna i sidled.

Fjärde bilden är från Brängen utanför Mullsjö. Här använde jag Nikon F4 och 28mm med avtonat gråfilter. Slutartiden var 1 timme och efter 20 minuter upptäckte att en kursdeltagare hade ställt sig inne i min bild med sitt stativ för att själv nattfotografera. I mörkret hade han inte sett min kamera som stod där på sitt stativ och exponerade. Han flyttade sig rätt snabbt, men det blev en rolig bild där man kan se konturerna efter fotografen i förgrunden till höger. Vi hade rätt roligt åt situationen och när jag visade bilden i slutet av kursveckan för deltagarna så kunde vi alla konstatera att bilden blev mer intressant än den annars skulle ha blivit. Bilden var mycket svårskannad, och konturen är inte lika tydlig som i diabilden.

Femte bilden visar stjärnhimlen över Skinnarodden vid Femunden. Slutartiden var ungefär 1 timme, med Nikon F3 och 28mm. Sjätte bilden visar blixtar och Kullen fyr på Kullaberg i Skåne. Bilden är från Hallands Väderö med Nikon F5 och 500mm. Sjunde bilden är från Sydvattnet på Hökensås i Västergötland, med Nikon F3 och 28mm med avtonat gråfilter.

Åttonde bilden är från Neptuni åkrar på norra Öland. Även här använde jag Nikon F3 och 28mm med avtonat gråfilter. Nionde bilden är från Skógafoss på södra Island, med Nikon F3 och 28mm och avtonat gråfilter. Tionde bilden visar Näs gård vid Nässjön utanför Mullsjö. Här använde jag 1000mm spegeltele och Nikon F3. Elfte bilden är från Brängen och är en dubbelexponering ( en exponering på månen uppe på himlen och en på landskapet utan måne). En enkelexponering hade inte kunnat återge skarp måne med detaljer, då slutartiden på landskapet var runt 30 minuter. Jag använde Nikon F4 och 135mm.

Fullmånen som lyser över klipporna vid Dagshög i Skåne är med Nikon F3 och 28mm. Avtonat gråfilter över himlen. Trettonde bilden är från Byrums raukar på norra Öland, med Nikon F3 och 28mm med avtonat gråfilter. Fjortonde bilden från Hallands Väderö visar fyrvaktarbostäderna med fyren i bakgrunden och på himlen lyser karlavagnen. Ljuset på horisonten till höger är inte kvällssolen utan Oslobåten som passerade. Kameran var Nikon F3 och brännvidden 20mm. Avtonat gråfilter i underkant för att dämpa ljuset från husen och fyren.

(Bild 1 – Skäralid, 1994)
(Bild 2 – Bergsethskallen, 1998)
(Bild 3 – Skinnarodden, 1998)
(Bild 4 – Brängen, 1994)
(Bild 5 – Skinnarodden, 1998)
(Bild 6 – Kullaberg, 1998)
(Bild 7 – Sydvattnet, 1997)
(Bild 8 – Neptuni åkrar, 1999)
(Bild 9 – Skógafoss, 1995)
(Bild 10 – Nässjön, 1992)
(Bild 11 – Brängen, 1994)
(Bild 12 – Dagshög, 1993)
(Bild 13 – Byrums raukar, 1998)
(Bild 14 – Hallands Väderö, 1999)

5111 (8)

5112 (9)

5113 (10)

5114 (11)

5115 (12)

5116 (13)

5117 (14)

2 reaktioner på ”Nattlandskap…

  1. Mycket vackra bilder på landskapen i natten Terje! Jag fastnar mest för stämningarna i bilderna 1, 2, 3, 5, 9, 11 och 13, även om jag gillar alla bilderna. Jag gillar nattens dunkel och mystik i just dessa bilder. Tycker att du visar att det inte alls bara är tidigt på morgonen och vid solnedgången som man skall fota landskap. Snyggt som vanligt Terje! 🙂

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s